online randevu tedavi ücretleri

Siğil Tedavisi Nasıl, Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Siğil diğer adıyla verrü veya verrüko vulgaris, neredeyse her insanın bildiği fakat çokta ciddiye almadığı bir cilt problemidir. Aslında ciddiye alınması gereken ve oldukça fazla bulaşıcı bir virüsten dolayı meydana gelir. Siğiller vücudun tüm her yerinde oluşabildiği gibi makat ve diğer genital bölgelerde meydana gelen türleri çok daha fazla risk içerir.

Yazımızı dikkatlice inceleyerek tüm siğiller hakkında merak ettiğiniz ve bilmediğiniz bir çok konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

ameliyatsız siğil tedavisi

Siğil Nedir?

Vücudun her yerinde oluşabilen çoğunlukla el ve ayaklarda karşılaşılan bulaşıcı bir problemdir. Ciltten kabarık ve karnabahara benzer bir yapıda olan bu problem çoğunlukla cilt renginde veya kahverengi renkte görülebilir.

Siğil Çeşitleri Nelerdir?

Uzmanlar çeşitlerini 5 ayrı şekilde incelemektedir. Bunlar: common, plantar, flat, periungual ve filiform şeklinde isimlendirilmiştir. Bu başlıkları kısaca açıklayalım.

siğil çeşitleri

Common (Ortak Siğiller)
En fazla şahit olduğumuz siğillerdir. Çoğunlukla el, el parmakları, ayak ve ayak parmaklarıdır. Çok yaygın olmasa bile vücudun farklı bölgelerinde de görülebilir. Bu siğillerin yapısı beyaz, pembe ya da et renginde olabilir. Bu türde ki siğiller genellikle kendi kendine geçebilir. Ancak beklenmedik bir şekil ya da renk değişikliği ile karşılaşılırsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

planter siğil

Plantar (Ayak Siğilleri)
Ayak tabanında meydana gelen siğillere verilen isimdir. Çoğunlukla topuk bölgesinde meydana gelir ve nasır ile karıştırılır. Bunun sebebi normalde ciltten kabarık bir şekilde meydana gelen siğiller ayak tabanında içe doğru büyür. Ayak tabanında ortaya çıkan bu vak’a havuz, sauna, hamam ve ortak kullanılan terlik ya da ayakkabılar ile bulaşabilir.

BENZER KONU:  Siğil Belirtileri

Flat (Düz Siğiller)
Düz siğiller çoğunlukla yüz, kol ve uyluk bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Diğer türde ki siğillere göre çok daha küçük boyutlara sahiptir. 12-16 yaş aralığında ki çocuk ve gençlerde yaygın olarak görülmektedir.

düz siğiller

Filiform (Ağız ve Burun Siğilleri)
Ağız, burun, çene, boyun ve göz kapakları bölgelerinde ortaya çıkan siğilin türüne Filiform ismi verilmektedir.

filiform siğil

Periungual (Tırnak Siğilleri)
Tırnak çevresinde ve tırnak altında ortaya çıkan türü olup tırnakların büyümesinde de engelleyici rol oynar. Tırnak altında baskıya maruz kaldığı için ağrı oluşumuna yol açar.

periungual siğil

Genital Siğil
Kondilom ve genital wart olarak isimlendirilen bu vak’alar çoğunlukla cinsel ilişki ile insandan insana bulaşmaktadır. Penis, vajina ve makat bölgesinde görülmektedir. Bulaşıcı bir sorun olduğu gibi tedavi edilmediği taktirde daha ciddi problemlerin oluşumunda rol oynar.

genital siğil

Siğil Nasıl Bulaşır?

– Cilt Teması
– Ortak kullanım alanlarında her hangi bir yerle temas
– Cinsel İlişki

Siğil İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilmelidir?

Bu problemin muayene ve tedavisi için genel cerrahi uzmanı ya da dermatoloji uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Siğil Tedavisi İçin Uygulanan Yöntemler

Tedavisi için bir çok yöntem kullanılabilir. Bu konumuzda en yaygın kullanılan yöntemlerden bahsedelim.

Radyo Frekansla Tedavi

En başarılı yöntemdir RF olarakta bilinir. Elektrik enerjisinin radyo dalgalarına dönüşmesi doğrultusunda siğile temas ettirildiğinde buharlaşarak yok olur. Siğile benzeyen, nasır ve ben tedavileri için sıkça kullanılmaktadır. Aşağıda okuyacağınız elektrokotere benzer ama kenar yanığı daha az olduğu için radyo frekans sonrası iyileşme elektro koterden hızlıdır.

Siğili Koterle Yakma

Sağlık alanında bir çok konuda kullanılan elektrokoter kesici alet yerine de kullanılabilir. Siğilin buharlaştırılarak yok edilmesi bu teknikle sağlanabilir. Bu yöntemle yapılan tedavilerde cihazın elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüştürmesi özelliğinden faydalanılır. Genellikle 1 dakika altında sürdüğü gibi siğilller gibi ben tedavisi amacıyla da kullanılır.

BENZER KONU:  Ayak Siğili Neden Çıkar?

siğil tedavisi

Krioterapi
Cildiye yani dermatoloji uzmanlarının yaygın olarak kullandığı yöntemlerden biridir. Vak’aya sıvı azot enjekte edilerek donması ve donduktan sonra çürüyerek kopması sağlanır. Fakat bu yöntem can yakıcı olabildiği gibi ciltte çukurluklar oluşumuna da yol açabilmektedir. Ayrıca bir seanstan fazla sürebilir. Başarısı düşük bir uygulama olduğu için cerrahlar pek kullanmaz.

Lazer
Bu yöntemde RF gibi oldukça etkili ve başarılı bir yöntemdir. Ancak günümüzde bir çok lazer cihazı bulunmaktadır buna istinaden kullanılan her lazer cihazının siğillere karşı etkili olduğunu söylemek doğru olmaz. Biz IDEA Klinik olarak hemoroid tedavisinde kullandığımız halk arasında lazer olarak bilinen İRC yani İnfrared koagülatör ismi verilen cihazı kullanmaktayız. Basur memesine dokundurulduğu anda tedavi olmasına olanak tanıyan bu cihazın ışığı siğillerin üzerine de temas ettirildiğinde 2-3 saniyede mevcut siğil şapka gibi düşmektedir. Düşen siğilin altından tertemiz bir deri yüzeyi meydana çıkmaktadır. Günler içerisinde ise iyileşmektedir.

Siğil Ameliyatı

Her ameliyatta olduğu gibi siğillerin tedavisinde de vak’anın kesilerek alınmasına dayanır. Ancak ameliyatsız yöntemler oldukça fazla ve başarılı olduğundan gereksiz bir tekniktir. Devlet hastanelerinde bile artık pek uygulanmamaktadır. Ameliyatla alınmamasının nedeni ameliyata bağlı komplikasyonların fazla olması ve sürecin çok zahmetli olmasıdır.

Bitkisel Siğil Tedavisi

Bu konuda üzerine çok sayıda bilimsel çalışma yapılmış tek bitki yeşil çaydır (camellia sinensis – green tea), yine bunun gibi bu hastalığın tedavisinde kullanılması konusunda FDA onayı almış tek bitki yeşil çay özüdür. Yeşil çay özünden elde edilen sinecateshin adlı madde ile etkili olmaktadır. Özellikle genital ve makat bölgesi kondilomlarının tedavisine ek olarak kullanılması tedavide başarıyı çok artırmaktadır.
Bu içerikle Dünyada iki ilaç vardır Veregen Krem ve Veregreen Krem. Bu iki kremin ikisi de Türkiye’de satılmamaktadır ancak yurt dışından getirtilerek kullanılmaktadır.

BENZER KONU:  Siğil Neden Olur?

IDEA Kliniklerde Ameliyatsız Siğil Tedavisi Olabilirsiniz!
İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara’da bulunan IDEA Klinik’lerde tüm siğiller ameliyatsız bir şekilde radyo frekans teknolojisiyle ve bu teknolojinin kullanımı konusunda tecrübeli genel cerrahi uzmanları tarafından yapılmaktadır.

idea klinik iletişim

Yazan
Op Dr Nizam Kurtdere

KAYNAK:
https://www.ideaklinik.com.tr/sigil-ne-zaman-gecer-nasil-tedavi-edilir/https://www.ideaklinik.com.tr/makat-sigili-kondilom/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir