online randevu tedavi ücretleri

Kondilom (Genital Siğil) Neden Olur?

Sayfa İçeriği

Makat bölgesinde en sık rastlanan mikrobik hastalıklardandır. Mikrobik olduğu için yakın ilişkiyle başkalarına bulaşır, yakın ilişki dendiğinde sadece cinsel ilişki algılanmamalıdır, aynı evi ya da aynı eşyayı paylaşan kişilerden birbirlerine bulaşma ihtimali oldukça yüksektir.
Siğil tedavi video ve fotoğrafları için instagram.com/sigiltedavisi

Kondilom Nedir ?

Kondilom Türkçe adıyla makat siğili (genital siğil de denilir), etken virüsün adıyla HPV (human paillom virüs) hastalığı fazla dillendirilmediği için tahmin edilenden daha fazla görülen bir hastalıktır. Neden olan mikrop, virüs yani en küçük canlıdır ve HPV adıyla anılır, yüzden fazla tipi vardır ancak anal bölgede daha çok tipi görülür. Tipi veya tiplendirilmesi daha çok bilimsel çalışmalar için yapılır, tedavide tiplendirmenin hiçbir önemi yoktur.

Kondilom Nasıl Bulaşır ?

Yukarıda bahsedildiği gibi viral bir hastalıktır ve bulaşıcıdır. Bulaşma direk dokunma veya ortak eşyaya dokunma yoluyla olabilir. Toplumda ve bilim çevresinde yaygın inanış cinsel ilişki ile bulaştığı yönündedir. Ancak hiç cinsel ilişkiye girmemişler kişilerde hatta bebeklerde bile görülebilmesi bu düşünceyi çürütmektedir.

Peki nasıl bulaşıyor izah edelim;
Annesinde makat siğili olan bebekte görülebilir, anne tuvalette taharetlendikten sonra ellerini yeterince temiz yıkamadan bebeğin altını değiştirmesi halinde bebeğe bulaştırabilir. Veya aynı tuvaleti kullanan kişi kondilomlu kişiden sonra taharet musluğunu açarken eline mikrop bulaştırıp kendi anüsüne dokundurarak bulaştırabilir.

Aynı mikrop tarafından oluşan siğiller de bu daha da fazladır. Mesela aynı terliği kullanan kişiler arasında ayak siğili yaygınlaşabilir.

Kondilom Neden Olur?

Yukarıda bahsedildiği gibi tek nedeni mikroba dokunmak yani mikrobu bir başka kişiden almaktır. Mikro alındıktan sonra dokunulduğu alanda et beni gibi çıkıntı olur. Oluşan bu çıkıntıdan bulunduğu alana bulaşarak yaygınlaşır. Makatın dışındakiler bir süre sonra makatın içine ve bağırsaklara bulaşabilir.

BENZER KONU:  Siğil Neden Olur? Neden ve Nasıl Bulaşır?

Bağırsağa bulaşma varsa ters ilişki olduğu düşünülür çünkü normal şartlarda içeri giremez.

Kondilom (HPV) Aşısı Nedir, Ne İşe Yarar?

Ne yazık ki bilgisizlik veya suistimal sebebiyle sıkça yanlış önerilen ve uygulanan bir aşıdır. Dikkat edilmesi gereken bir uygulamadır. Her hastalığın aşı takvimi ve uygulaması farklıdır. Kondilomda çok farklıdır. Dünya Sağlık Örgütünün önerisi şu şekildedir; cinsel ilişkiye girmemiş, 24 yaşından küçük kadınlara yapılmalıdır.

Buradan da anlaşılacağı üzere makat siğilinde aşı uygulaması bilimsel değildir ve yoktur. Birisi anüs siğili sebebiyle size aşı önerdiyse yaptırmadan önce mutlaka bu konuyu daha iyi bilen birilerine sorup onaylatın çünkü son derece gereksiz bir aşı yaptırmış olursunuz.

HPV aşısının mantığı şudur; kadınlarda görülen rahim ağzı kanserlerinin büyük çoğunluğunun sebebi HPV dir ve doğru zamanda, doğru planla yapılan aşı sayesinde rahim ağzı kanserlerinin önemli bir kısmı engellenebilmektedir. Aşının anüs siğilinden koruma etkisi yoktur ve daha önemlisi kişi kondiloma yakalandıysa aşının hiçbir etkisi olmaz.

Kondilom (Genital Siğil) Tedavisi

Tedavi konusu etkinlik açısından en iyi olanla başlanacak ve sonra daha az etkili olanlar yazılacaktır.

Radyo Frekansla Kondilom Tedavisi

En etkili, en pratik ve yan etkisi en az olan tedavi şeklidir. Lateral termal hasar denilen siğilin etrafında ve derinliğinde oluşan yanık bu yöntemde çok azdır ve bu sayede iyileşme çok daha hızlıdır. Kısa sürede yapılabilir. İlk uygulamada bile başarısı yüksektir. Radyo dalgalarıyla buharlaştırılmış olur.

Cihazı kullanmak konusunda tecrübeli bir cerrah kısa sürede insan gözünün görebileceklerinin hepsini buharlaştırabilir. Bağırsaklara ilerlemiş olanlarda da güvenle kullanılabilir.

Koterle Kondilom Tedavisi

Elektrikle dağlama şeklinde uygulanır, en eski tedavi yöntemidir. Radyo frekans kullanmayı bilen cerrahların artık uygulamadığı bir yöntemdir. Radyo frekans olmayan kliniklerde hala yapılmaktadır. Tedavide başarılıdır ancak seans sayısı daha fazladır.

BENZER KONU:  HPV Aşısı Neden, Ne Zaman Yapılır?

Dondurarak Kondilom Tedavisi

Başarısı düşük yöntemlerdendir. Çok soğuk gaz sıkılarak ölmeleri beklenir. Çok uzun seanslar gerektirebilmektedir. Genellikle cildiye polikliniklerinde kullanılmaktadır. Hastalık bağırsağa ilerlemişse tedavisi yarım kalır çünkü bağırsağa uygulanamaz. Bağırsaklardaki tedavi edilmezse ilerlemeye devam eder, bağırsağı tıkayabilir.

Kondilom Ameliyatı

Artık tama yakın terk edilmiş bir tedavi yöntemidir. Neredeyse hiç yapılmamaktadır. Bırakılmasının sebepleri yan etkileri ve uygulama zorluğudur.

Kondilom İlaçları

Endwarts vs ;Kimyasal olarak asit yapısında olup yakıcı etkisi için kullanılan ilaçlar el, yüz gibi alanlarda kullanılsa da anal bölgede asla kullanılmamalıdır. Çok zor iyileşen kimyasal yanıklara neden olabilir. Oluşan bu kimyasal yanıkların iyileşmesi kondilomun iyileşmesinden daha zordur.

Aldara
Kişinin immünitesini yani savunma mekanizmalarını güçlendiren bir ilaçtır. Etkisi azdır. Denenebilir ancak birkaç haftadan daha ısrar etmeye gerek yoktur. Gereksiz yere asıl tedaviyi geciktirmemek akıllıca yaklaşım olur.

Bitkisel Kondilom Tedavisi

Asla inanmayın, bitkisel ilaç adı altında satılan şarlatan ürünlerinden uzak durun Para ve vakit kaybı dışında hiçbir etkisi olmaz. El, yüz bölgesinde olan siğillerde incir sütü gibi ürünler hastaların % 30-50 kadarında tam iyileşme sağlayabilmektedir ancak bu makat bölgesinde hiçbir etkisi olmaz. Bu bölgede Veregen adlı yeşil çay özü (sinekateshin) içeren ilaç kullanılmaktadır. FDA onayı vardır ancak bu ilaç Türkiye’de bulunmamaktadır.

Makatta Et benleri

Bölge yapısı gereği et beninin seyrek görüldüğü bir yerdir. Siğillerin çıktığı ilk dönemlerde hasta bunları et beni olarak değerlendirir. Bölgede et beni görüldüyse en kısa sürede proktoloji uzmanına muayene olunmalıdır. Muayene olmadan et beni diyerek bekletilmemelidir.

Kondilomdan Nasıl Korunulur ?

Yukarıda bahsedildiği gibi aşıyla korunmak makat bölgesi için mümkün değildir. Ancak cinsel partnerde varsa kesinlikle prezervatif kullanmalıdır. Yakın çevrede siğili olduğu bilinen kişi varsa onunla aynı eşyalar kullanılmamalı ve en kısa sürede tedavi olması sağlanmalıdır.

BENZER KONU:  Lazerle Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kondilom Tedavi Fiyatları
Kondilom (Makat siğili, genital siğil) teşhisi muayeneyle konulabilmektedir ancak bağırsağa ilerlemiş olma ihtimali sebebiyle her hastamıza tedavi öncesi anoskop muayenesi yapıyor ve hastalığın seviyesini belirliyoruz. Tedaviyi bölgesel uyuşturmayla radyo frekans ile yapıyoruz.

Tedavi sonrası takibimiz 6 defa ücretsiz kontrol ve müdahaleyi kapsayıp gerekirse 1 yıl sürüyor. Bu 1 yıl içerisinde siğilin tekrar oluşması durumunda yeniden müdahale ediyoruz, yani bir kez ücret ödüyorsunuz ve 6 seansa kadar yapılan uygulamalara ek ücret ödemiyorsunuz.

Kondilom tedavisinde asıl önemli olan tedavi sonrası takip sürecidir çünkü tekrar eğilimi yüksek bir hastalıktır.

Siğilin yaygınlığına göre ücretlendirme yapılıyor. Hastalığın yaygınlığı ve bağırsakta olup olmamasına göre  değişiklik gösterebilmektedir. Net ücret muayene esnasında belirlenmektedir.

Takip süresinde 4 aylık temiz dönem olması durumunda hastalık iyileşmiş kabul edilir ve takip bırakılır.

Bu süreden sonra hastalığın yeniden ortaya çıkması durumunda mikrobun başka kaynaktan yeniden alındığı kabul edilir ve yeniden ücretlendirilir.

Ücretler tedavi ücreti olup ayrıca muayene, anoskop ve diğer uygulamalar için ücret alınmaz.