online randevu tedavi ücretleri

Siğil Belirtileri

Siğil HPV virüsünün bulaşması ile birlikte cildin üst tabakasında gözle görülür, elle hissedilir derecede büyümesiyle oluşan lezyonlardır. Bazen tekli olabileceği gibi bazense grup halinde meydana gelebilir. Çeşitli büyüklüklerde olabilen siğil toplu iğnenin başı, mercimek tanesi ya da nohut büyüklüğünde olabilmektedir.

Genellikle ellerde, ayaklarda ortaya çıkan siğiller çoğunlukla tehlikesiz olmasına karşın bulaşıcıdır. Asıl genital, anüs bölgelerinde ortaya çıkan siğiller risk içermektedir. Anüs ve cinsel organların üzerinde veya çevresinde ortaya çıkan siğiller kanserleşme eğilimindedir.

Kişiden kişiye temas ile geçer. El sıkışma ile olabileceği gibi cinsel ilişki ile de yayılmaktadır. Çoğunlukla birden fazla kişiyle cinsel ilişkisi olan insanlarda kondilom görülmektedir.

Bulaştığı Gibi Belli Olmaz
Örneğin elinde HPV virüsü, siğil olan biriyle tokalaşarak temasta bulunursanız HPV size de geçecektir. Fakat geçtiği gibi herhangi bir etkileşimde bulunmayacaktır. Eğer bağışıklık sisteminiz HPV ile mücadele edecek güçte değilse sizin de temas ettiğiniz bölgede bir kaç hafta ya da aylar sonra siğiller meydana gelebilir.

Siğilin Belirtisi

Deri üzerinde ben benzeri kabarıklıkların oluşmasıdır. İnsanlar çoğu zaman benle karıştırabilir. Siğiller pürüzlü, pürüzsüz, kabarık ya da daha yüzeysel olabilmektedir. Belirtileri oluştuğu bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Siğil tiplerini, belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Siğil Nasıl Anlaşılır?

Yaygın Siğiller
El içi, dışı veya parmakların üzerinde ya da arasında özellikle tırnak çevresinde yaygın bir şekilde karşılaşılan siğil tipidir. Genellikle çok kabarık olmayıp pütürlü şekildedir.

Ayak Tabanı Siğilleri

Başlıktan belli olduğu üzere ayak altında çıkan tipleridir. Yapı itibariyle nasıra benzer, insanlar tarafından nasır ile karıştırılır. Ayak altında olup baskıya maruz kaldığı için cilde gömülü bir şekildedir. Adım attıkça ya da ayakta durdukça siğillerin ağırlıkla ezilmesi acı verir.
Nasıra çok benzer ve şu belirtileri vardır.
Basarken ağrı
Pütürlü çıkıntılar
Kaşıntı
Sayısında artış

BENZER KONU:  Siğil Nedir, Korunma ve Tedavi Yolları Nelerdir?

ayak tabanı siğilleri

Düz Siğiller
Tüm gövde, el, kol, ayak gibi bölgelerde meydana gelebilen bu tipte ki siğillerin görünümü minik, yumuşak ve pürüzsüzdür. Yüz ve saçlı deri çevresinde sıkça karşılaşılır.

Makat Siğili Belirtileri

Kondilom da denmektedir, latincesi kondiloma akumata’dır. Erişkinlerde çok fazla görülür. Oluşum sebebi yaygınlıkla cinsel ilişkidir. Özellikle birden fazla cinsel partneri olan kişilerde ve korunmasız ilişkiye girenlerde sıkça rastlanır. Cinsel birliktelik dışında cinsel bölgelere olan herhangi bir temasla da bulaşabilir. Örneğin halka açık herhangi bir taharet musluğunu sizden önce kullanan birinde HPV mevcutsa size de bu yolla geçebilir.
Belirtileri sıklığa göre şöyle sıralanabilir
Anüs içinde ve /veya civarında sayısı hızla artan irili ufaklı karmnabahar gibi çıkıntılar.
Kaşıntı
Islaklık
Kötü koku
Kanama (siğillerin kopmasıyla olur)
Hafif düzeylerde acı, ağrı

Penis Siğili

Deri yapısından dolayı gövdenin diğer bölgelerinde olduğu gibidir.tepesi sivri olmayan dağ gibi görünümü vardır, yüzeyi pürüzlüdür ve hastaların önemli bir kısmında kahverengidir.

Vajina Siğili

Bölgenin deri yapısı ve nemli olması sebebiyle anüse benzer şekilde siğiller oluşur. Derinin diğer bölgerlerindekilere benzeyen yapıda da olabilir ama çoğunlukla karnabahar gibi sapı daha incedir.
Gerek anüs gerekse vajina bölgesi nemli olduğu için siğilin yayılması çok hızlı olabilir bu sebeple tespit edildiği anda tedavisi yaptırılmalıdır.

kondilom

Siğillerin Kuluçka Dönemi Vardır
Karşı kişide bulunan HPV virüsü herhangi bir temas doğrultusunda size geçse de belirtileri birdenbire başlamayacaktır. Çünkü siğillerin bir kuluçka dönemi vardır. Yani siğilin oluşumu virüsün bulaşmasının ardından aylar bile sürebilir. En fazla bulaşma riski olan tipi ise kondilom adı verilen etek, genital ve anal bölge siğilleridir. Çoğunlukla anüste görüldüğünden uzmanlar tarafından makat siğili olarakta adlandırılır. İnsanlarla temas dışında ortak kullanılan terlik, ayakkabı, yüzme havuzu, hamam, havlu gibi mekan veya eşyalar ile temas edilmesi ile de geçebilir.

BENZER KONU:  Ayak Siğili Neden Çıkar?