online randevu tedavi ücretleri

Anüste Çıkan Siğiller (Kondilom)

Sayfa İçeriği

Siğil yani HPV (human papillom virüs) vücudun her yerinde görülebilen dünyadaki en küçük canlı virüslerle oluşan bir hastalıktır. El ve yüz bölgesini ayrı tutarsak en sık olduğu yerlerden biri de anal bölgedir. Anal yani makat bölgesinde olanlara kondilom ya da tam adıyla kondiloma akümünata denir.

makat (anüs) siğili

Anüste Siğil Oluşumu

Anüs bölgesi siğilleri siğiller arasında en hızlı bulaşan ve aynı kişide en hızlı yayılıp, büyüyen tiptir. Her ne kadar kişiden kişiye değişse de haftalar içinde 2-3 katına çıkabilir. Bunun en önemli sebebi bölgenin sürekli nemli olmasıdır. Virüsün tipi farklı olsa da muayenede genital bölgede görülenlerden farklı değildirler. Tedavisi de yaklaşık aynı şekilde yapılır ancak anüste görüldüğünde bağırsağa da ilerlemiş olma ihtimali vardır.

Anüste Siğil Neden Olur

Akla ilk gelen sebep anal ilişkidir. Çünkü ters ilişki yapanlarda ve sık partner değiştirenlerde çok daha sık görülür. Buna karşın cinsellikle tanışmamış kişilerde hatta bebeklerde bile görülebilmektedir. İşte bu sebeple tek suçlu cinsel ilişkidir denilemez. Daha az neden olsa da kondilomu olan kişinin dokunduğu taharet musluğuna bir sonra dokunan kişiye bulaşabileceği düşünülmektedir. Bebeklerde veya çocuklarda görülenlerin nedeni ise siğili olan annenin çocuğun poposunu temizlerken dokunmasından kaynaklanabileceği düşünülür.

Makat Siğili Belirtileri

Makatta Çıkıntılar Oluşur
Hastanın kendisinin de fark edeceği ve en önemli bulgu anüs ve civarında et beni gibi çıkıntılar oluşması ve hızla yayılmasıdır. Et beninden farklı olarak bu çıkıntılar karnabahar gibi pütürlüdür, et beni gibi düzgün zeminli değildir.

Makatta Kötü Koku Meydana Gelir
Siğilin yaptığı salgı ve bu salgı üzerinde dışkıdan bulaşan mikropların üreyip çoğalması ile olur. Hiç kokmayacağı gibi çok ağır bir koku da yapabilir. Kuru tutulması kouyu azaltır. Bunun için tedavi oluncaya kadar kalçaların arasına kağıt havlu sıkıştırılabilir.

BENZER KONU:  Siğil Nedir, Korunma ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Makatta Kaşıntı Görülür
Cilt yapısının değişiminden ve hassaslaşmasından kaynaklanır. Bir tür yüzeysel yara gibi kaşınabilir.

Kaşıntı İle Beraber Kanama Ortaya Çıkabilir
Siğiller frajil yapılardır sert kaşınması halinde yüzeyi tahriş olabilir veya kopup kanayabilir. Önemli miktarda kanama olmas, daha çok iç çamaşırı kirletecek kadardır. Sert kaşımamak ve kuru tutmak sorunu çözebilir.

Tahriş Edildiğinde Acı ve Ağrı Hissedilir
Çok belirgin değildir ama hafif düzeylerde olur, sebebi cildin tahrişidir.

Bağırsak Tıkanmasına Yol Açabilir
Duyarsız hastalarda olabilir, bağırsakta siğil varsa ve tedavi edilmezse bağırsağı tıkayacak kadar büyüyebilir. Çok ciddi bir sorundur ve acil müdahale gerekebilir. Hekime ulaşmak kolay olduğu için eskisi kadar rastlanmamaktadır. Duyarsızlık dedik ama bir de yanlış yaklaşım olabilir. Şöyle ki; hastanın kondilomu varken sadece dışardakileri tedavi edip, anoskopla içeriyi kontrol etmeden yani bağırsağın son kısmında olup olmadığından emin olmadan sadeceki dışardakiler alınırsa içerdekiler büyümeye devam eder.

Makatta Yanma Hissedilir
yine deri bütünlüğünün bozulmasından kaynaklanan bir sorundur, tedavi edinceye kadar giderek artan bir yanma olur.

Makat Siğilinden Korunma Yolları Nelerdir?
Partner sık değiştirilmemelidir, cinsel ilişkilerde kesinlikle kondom kullanılmalıdır, çevrede hastalığı olduğu bilinen insan varsa çok yakın ilişkiye girilmemelidir. Tüm bunlara rağmen % 100 korunmak mümkün değildir. Bulaştığı fark edildiği anda tedavi başlanmalıdır. Böylece başkasına bulaşma ihtimali ve ilerlemesi durdurulmuş olur.

Anüs Siğili Tehlikelimidir?
Evet tehlikeli bir hastalıktır.
1- Düşük olsa da tedavi edilmezse kanserleşme riski vardır.
2- Bağırsağa ilerleyebilir ve bulunduğu alanda çok büyüyüp yayılabilir
3- Bağırsağı tıkayacak kadar büyüyebilir
4- Kişinin kendinden kendine ve yakın çevresindeki insanlara bulaşabilir

Kondilom Aşısı Var mı?
Kondilomun aşısı var ancak bu sadece kadın genital organlarından rahip boynuna yerleşen kondilomlardan korunmak için yapılan bir aşıdır. HPV aşısı cinsellikle tanışmamış kız çocuklarında uygulanmaktadır. Cinsellikle tanıştıktan sonra anlamsız olduğu düşünülmektedir. Bu aşının temel amacı kadın kanserleri arasında ilk sıralarda görülen rahim ağzı kanserine neden olmasıdır. 3 doz halinde yapılmaktadır, rahim ağzında görülen kanserlerde % 100 yakın koruma sağlaması beklenebilir.

BENZER KONU:  Koli Bandı İle Siğil Tedavisi Olur mu?

Anüs Siğili Tedavisi
Önemli ayrıntıları olan bir tedavi olduğu için ayrı bir sayfada ele alınmıştır. Sitede ilgili sayfadan okuyabilirsiniz.
Kısaca özetlemek gerekirse
En etkili yöntem radyo frekanstır, radyo frekanla buharlaştırma yapıldığı anda siğiller yok olur. Radyo frekansın etki sınırı net belirlenebildiği için çevresel yanık minimaldir ve iyileşme diğer yöntemlere kıyasla daha hızlıdır.

Anüs Siğili Tedavi Fiyatı

Yaygınlığı çok değişen bir hastalıktır, tek bir tane olabildiği gibi tüm makat civarını kaplayacak kadar yaygın olabilir, bağırsağa ilerlemiş olabilir. Yaygınlık ücrette en belirgin sebeptir. Net ücret muayene esnasında belli olmaktadır.