online randevu tedavi ücretleri

Koli Bandı İle Siğil Tedavisi Olur mu?

Sayfa İçeriği

Hiç koli bandı ile siğil tedavi edilir mi diye kendi kendinize düşünebilirsiniz fakat internet üzerinde ki bir çok sitede sele bant ve koli bandı ile siğil tedavisi başlıklı bir çok yazıya ulaşmanız mümkün.

Küçük ve tek siğiller için belki geçerli olabilir ki bazı siğillerin dua ile bile tedavi edildiğine rastlanılmıştır.

Yalnız burada duadan çok kişinin inancı önemlidir, yani siğili olan kişinin sosyal hayatta dua eden kişiye olan güveni söz konusuysa ve kendi içinde bu dua ile siğilin tedavi olacağına inancı tamsa büyük ihtimal bu cilt problemi de ortadan kalkacaktır.

Gelelim siğil bandı kullanımına. İlk anda akla yatkın gelmese de bu konuda bir çak bilimsel çalışma yapılmıştır hatta krioterapi ile yapılan kıyaslamalı çalışmada krioterapiden çok daha başarılı olduğu görülmüştür. Krioterapide başarı oranı % 46 civarında olurken koli bandıyla tedavide başarının % 80 ler civarında olduğu tespit edilmiştir.

Koli bandının etki mekanizması ile ilgili görüşler şu şekildedir; bant uygulandığı alanda tahrişe neden olur, oluşan tahriş vücudun savunma mekanizmalarını uyararak iyileşmeyi sağlamaktadır.Özellikle çocuk siğillerinde en iyi sonuçlar alınmaktadır ve yara olmaması, iz kalmaması, deri renginde açılma olmaması gibi bir çok avantajı vardır.

Siğil İçin Koli Bandı Nasıl Uygulanır?

Tercihen iyi yapışan kaliteli bir bant alınır. Bant siğili tam kapatacak kadar ve siğilin etrafında iyi yapışabilecek büyüklükte, siğilin çapının iki üç katı büyüklükte daire şeklinde kesilir. Çok küçük lezyonlarda iki üç karından daha büyük kesilmesi gerekir yoksa yapışmaz.

Kesilen bant sorunun olduğu alana yapıştırılır ve hiç kaldırmadan 6 – 7 gün yapışık kalması sağlanır. Eğer kendiliğinden ayrılıp düşerse yeniden yapıştırılmalı ve 6 – 7 gün tamamlanmalıdır. Bu sürenin sonunda bant kaldırılmalı siğil iri dişli tırnak törpüsü veya ponza taşı ile zımparalanır gibi üst tabakası sıyrılır ve bant yeniden yapıştırılır.

BENZER KONU:  Siğil Neden Olur? Neden ve Nasıl Bulaşır?

Uygulama iki ay devam edilmelidir. İki aydan önce tamamen geçerse uygulama sürdürülmemeli, iki ay uygulamaya rağmen geçmediyse daha fazla ısrar etmeden diğer tedavi yöntemlerine geçilmelidir.

Tedavisi daha zor olan tırnak kenarı siğillerinde de başarılı olduğu görülmüştür.

Peki Siğil Kesin Olarak Nasıl Geçer?

Siğiller bulaşıcı olan bir cilt problemidir. Siğil olan bölgenin bir başka bölgenizle teması sonucunda kendi kendinize bulaştırabileceğiniz gibi başka biriyle bulunduğunuz temasta da bulaşma eğilimindedir. Dolayısıyla bu bölgeyi bir başkasıyla ya da başka bir yerimizle temas ettirmekten kaçınmalıyız.

Ameliyatsız bir şekilde tedavi edilmesi mümkündür. Bunun için radyo frekans yöntemi tercih edilebilir. RF ismiyle de bilinen bu yöntemde ince uçlu bir alet kullanılır ve siğil yakılır. Yalnız bu problemin tedavisi biraz sabır gerektirir. Çünkü HPV virüsünün sebep olduğu bu sorun aylar sonra kendini belli edebilir. Yani tedavi olunsa da aynı bölgeden ya da çevresinden bir süre sonra tekrar yeni bir siğil çıkabilir.

RF ile uyguladığımız tedavi sonrasında aynı zamanda takipte sağlıyoruz. Tedavi olan hastamızı ilk önce 1 ay aralıkla daha sonrasında ise herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı taktirde 2-3-4 ay gibi periyotlarla tekrar muayeneye davet ediyoruz.

Ameliyatsız yapılan bu tedavi elbette ki kesi, dikiş, pansuman, narkoz ya da benzeri dezavantajlar yaşatmadığı için hem hastalar hem de tedavi eden hekimler için de oldukça avantaj sağlamaktadır.

Kaynaklar:

Siğil tedavisi nasıl ve hangi yöntemlerle yapılır – Op. Dr. Adil ALTINSOY – https://www.ideatip.net/sigil-tedavisi-nasil-yapilir-hangi-doktora-gidilir