online randevu tedavi ücretleri

Siğil Tedavisi Nasıl, Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Siğil, neredeyse her insanın bildiği fakat çokta ciddiye almadığı bir cilt problemidir. Aslında ciddiye alınması gereken ve oldukça fazla tehlike oluşturan bulaşıcı bir virüsten dolayı meydana gelir. Siğiller vücudun tüm her yerinde oluşabildiği gibi makat ve diğer genital bölgelerde meydana gelen türleri çok daha fazla risk içerir.

Yazımızı dikkatlice inceleyerek siğil hakkında merak ettiğiniz ve bilmediğiniz bir çok konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

ameliyatsız siğil tedavisi

Siğil Nedir?

Vücudun her yerinde oluşabilen çoğunlukla el ve ayaklarda karşılaşılan bulaşıcı bir problemdir. Ciltten kabarık ve karnabahara benzer bir yapıda olan bu problem çoğunlukla cilt renginde veya kahverengi renkte görülebilir.

Siğil Çeşitleri Nelerdir?

Uzmanlar siğil çeşitlerini 5 ayrı şekilde incelemektedir. Bunlar: common, plantar, flat, periungual ve filiform şeklinde isimlendirilmiştir. Bu başlıkları kısaca açıklayalım.

siğil çeşitleri

Common (Ortak Siğiller)
En fazla şahit olduğumuz siğillerdir. Çoğunlukla el, el parmakları, ayak ve ayak parmaklarıdır. Çok yaygın olmasa bile vücudun farklı bölgelerinde de görülebilir. Bu siğillerin yapısı beyaz, pembe ya da et renginde olabilir. Bu türde ki siğiller genellikle kendi kendine geçebilir. Ancak beklenmedik bir şekil ya da renk değişikliği ile karşılaşılırsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

planter siğil

Plantar (Ayak Siğilleri)
Ayak tabanında meydana gelen siğillere verilen isimdir. Çoğunlukla topuk bölgesinde meydana gelir ve nasır ile karıştırılır. Bunun sebebi normalde ciltten kabarık bir şekilde meydana gelen siğiller ayak tabanında içe doğru büyür. Ayak tabanında ortaya çıkan bu vak’a havuz, sauna, hamam ve ortak kullanılan terlik ya da ayakkabılar ile bulaşabilir.

Flat (Düz Siğiller)
Düz siğiller çoğunlukla yüz, kol ve uyluk bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Diğer türde ki siğillere göre çok daha küçük boyutlara sahiptir. 12-16 yaş aralığında ki çocuk ve gençlerde yaygın olarak görülmektedir.

BENZER KONU:  Kondilom (Genital Siğil) Neden Olur?

düz siğiller

Filiform (Ağız ve Burun Siğilleri)
Ağız, burun, çene, boyun ve göz kapakları bölgelerinde ortaya çıkan siğil türüne Filiform ismi verilmektedir.

filiform siğil

Periungual (Tırnak Siğilleri)
Tırnak çevresinde ve tırnak altında ortaya çıkan siğil türü olup tırnakların büyümesinde de engelleyici rol oynar. Siğil tırnak altında baskıya maruz kaldığı için ağrı oluşumuna yol açar.

periungual siğil

Genital Siğil
Kondilom ve genital siğil olarak isimlendirilen bu vak’alar çoğunlukla cinsel ilişki ile insandan insana bulaşmaktadır. Penis, vajina ve makat bölgesinde görülmektedir. Bulaşıcı bir sorun olduğu gibi tedavi edilmediği taktirde daha ciddi problemlerin oluşumunda rol oynar.

genital siğil

Siğil Nasıl Bulaşır?

– Cilt Teması
– Ortak kullanım alanlarında her hangi bir yerle temas
– Cinsel İlişki

Siğil İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilmelidir?

Bu problemin muayene ve tedavisi için genel cerrahi uzmanı ya da dermatoloji uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Siğil Tedavisi İçin Uygulanan Yöntemler

Siğil tedavisi için bir çok yöntem kullanılabilir. Bu konumuzda en yaygın kullanılan yöntemlerden bahsedelim.

Elektrokoter
Sağlık alanında bir çok konuda kullanılan elektrokoter kesici alet yerine de kullanılabilir. Siğilin buharlaştırılarak yok edilmesi bu teknikle sağlanabilir. Bu yöntemle yapılan tedavilerde cihazın elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüştürmesi özelliğinden faydalanılır. Genellikle 1 dakika altında sürdüğü gibi siğil dışında ben tedavisi amacıyla da kullanılır.

siğil tedavisi

Radyo Frekans
Elektrokoter ile neredeyse aynı olan bu yöntem RF olarakta bilinir. Elektrik enerjisinin radyo dalgalarına dönüşmesi doğrultusunda siğil ile temas ettirildiğinde siğil buharlaşarak yok olur. Siğil, nasır ve ben tedavileri için sıkça kullanılmaktadır.

Krioterapi
Cildiye yani dermatoloji uzmanlarının yaygın olarak kullandığı yöntemlerden biridir. Vak’aya sıvı azot enjekte edilerek donması ve donduktan sonra çürüyerek kopması sağlanır. Fakat bu yöntem can yakıcı olabildiği gibi ciltte çukurluklar oluşumuna da yol açabilmektedir. Ayrıca bir seanstan fazla sürebilir.

BENZER KONU:  Ayak Siğili Neden Çıkar?

Lazer
Bu yöntemde plastik ve estetik cerrahi uzmanları tarafından sıkça kullanılmaktadır. Yüzeysel siğillerde etkili olabildiği gibi kabarık vak’alarda çok başarılı değildir.

Ameliyat
Her ameliyatta olduğu gibi siğil tedavisinde de vak’anın kesilerek alınmasına dayanır. Ancak ameliyatsız yöntemler oldukça fazla ve başarılı olduğundan gereksiz bir tekniktir.

IDEA Kliniklerde Ameliyatsız Siğil Tedavisi Olabilirsiniz!
İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara’da bulunan IDEA Klinik’lerde siğil tedavileri ameliyatsız bir şekilde genel cerrahi uzmanları tarafından yapılmaktadır.

idea klinik iletişim

KAYNAK:
https://www.ideaklinik.com.tr/sigil-ne-zaman-gecer-nasil-tedavi-edilir/https://www.ideaklinik.com.tr/makat-sigili-kondilom/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siğil ve Tedavisi Hakkında Bilgi Kaynağı © 2017