online randevu tedavi ücretleri

HPV Aşısı Neden, Ne Zaman Yapılır?

Sayfa İçeriği

HPV açık yazılımıyla human papillom virüs, diğer adıyla kondilom, yine bir başka adıyla wart Türkçedeki siğilin farklı tanımlamalarıdır.

Mikrobik daha doğru anlatımla viral bir hastalıktır. Bu sebeple bulaşıcır. Bulaşıcılık dokunma şeklindedir ancak terlik, musluk gibi ortak kullanım eşyalarından da bulaşma ihtimali vardır.

Siğille ilgili görseller için instagram.com/sigiltedavisi

Günümüzde bir çok mikrobik hastalık için aşı geliştirilmiştir, bunlardan biri de siğil aşısıdır.

HPV Aşısı Hangi Durumlarda Yapılır?

Büyük oranda korunma amacıyla yapılmaktadır. Son yıllarda tedaviye başlandığında yapılırsa savunma mekanizmalarını güçlendireceği için iyileşmeye olumlu katkı sağlayacağını belirten görüşler de vardır.

Yapılmaya ilk başladığı yıllarda sadece kadınlara önerilmekteydi ancak, erkeklerin aşılanmasıyla kendilerini ve cinsel partnerlerini koruyacağını destekleyen ekoller vardır.

Bilinen ve tüm dünyanın kabul ettiği kullanım alanı kadınların korunmasıdır. Siğil mikrobu kadınların rahim boynu kanserlerinin bilinen en yaygın sebebidir ve aşılamayla bu risk çok düşürülebilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bu konuda şöunu önermektedir; 24 yaşını geçmemiş, cinsel ilişkiye girmemiş, 16 yaş ve üzeri kadınlar da standart yapılmalıdır. Aşılama 3 doz şeklinde uygulanmalıdır.

Gelişmiş ülkelerde aileler artık çocuklarını rutin aşılatmaktadır.

Siğil Aşısı Tipleri

Siğili oluşturan virüsün 130 dan fazla tipi vardır, bu tipler farklı bölgelerde hastalığa neden olmaktadır. Ellerde hastalık yağan tip makatta yapmaz. Bu tiplerin servix yani kadın rahminde en sık karşılaşılan tiplerine karşı aşılar geliştirilmiştir.

Eskiden 4 tipe karşı aşılama yapılırdı, son 2-3 yılda bu sayı 6 ya çıkmıştır. Bunlar en sık karşılaşılan tiplerdir.

HPV Aşısı Kaç Doz Yapılır

Önerilen doz sayısı 3 tür, 2-6 ay aralıklarla yapılması uygun görülür. Tabiki burada öneren doktorun görüşüne göre davranıılmalıdır. Uzun aradan sonra rapel dozu da yapılabilir.

Kondilom İçin Aşı Nereden Yapılır

Kas içine yapılmaktadır. Genellikle kolun omuza yakın kısmından kasa enjekte edilerek yapılır. Birkaç gün hafif bir ağrı olabilir, bunun dışında sorunla karşılaşılmaz.

BENZER KONU:  Kondilom (Genital Siğil) Neden Olur?

HPV Aşısı Devlet Karşılıyor mu?

Neredeyse aşıların tamamını karşılar ancak kondilom için bu geçerli değildir, yani devletin sağlık kurumlarında yapılmamaktadır. Eczanelerde satışı yapılan aşının bedelini devlet karşılamamaktadır. Belki önümüzdeki yıllarda değişiklik olur ama bu dönemde vatandaş kendi imkanlarıyla almak zorundadır.

HPV Aşısı Fiyatı

Türkiye’de yaygın olarak satılan aşının markası Gardasil adlı aşıdır. Farklı ülkelerde farklı markalar da satılmakta ve uygulanmaktadır.

Gardasil tek doz fiyatı 421 TL dir.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı

Aşıya bu kadar değinmişken halk arasında tanımlanan şekliyle ele almamak eksik olurdu. Rahim ağzı kanserleri kadınlarda görülen kanserler arasında ilk on sıraya girecek kadar sık rastlanmaktadır. Bu kanserler arasında net bir şekilde önlenebilir olan tek kanser türüdür. Doğru zamanda ve doğru şekilde aşılanma durumunda rahim ağzında kondilom yerleşemez ve de kanser gelişemez.

Makat Siğili İçin Aşı Yapılır mı?

Kadınların servixinde rastlanan tipler farklı olduğu için çok önerilmemektedir ancak son yıllarda özellikle anal sex yapanları, immün yetmezliği olanların, çok cinsel partner değiştirenlerin aşılanmasının korunmada etkili olabileceği yönünde bilgiler yayınlanmaktadır.

Vajinada Siğil Varken İlişkiye Girilir mi?

Yukarıda ve diğer sayfalarda belirtildiği gibi siğilin bulaşmasının neredeyse tek yolu dokunmadır, vajina açısından bakıldığında cinsel ilişkidir. Bulaşma kondom yani prezervatifle engellenebilir ama bunun kesinliği olamaz yani prezervatife rağmen bulaşma olabilir.
Prezervatif sadece kapattığı penis alanını koruyabilir ama etek bölgesi denilen penisin dip kısmını korumamış olur ve mikrop oralara yayılır. Kıllı alan olması sebebiyle o bölgelerde teşhisi daha zordur ve daha önemlisi fark edinceye kadar tıraş olurken hızlı bir şekilde yayılmasına neden olunur.
Bu konuda akıllıca yaklaşım tedavi bitene kadar ilişkiyi ertelemektir.

Siğil Aşısı Kesin Korur mu?

Aşıların koruyuculuğu % 100 olmasa da, yıllar içinde koruyuculuğu azalsa da yüksek oranda koruması nedeniyle kesin korur gibi değerlendirilebilir. Ancak burada şöyle bir sorun var; aşıların en son gelişrieileni 6 tipe karşı koruma sağlar ki o bile yeni yapılmaya başlandı, geçtiğimiz yıla kadar 4 tipe aşı vardı. Onlarca tipin olduğunu düşünürsek aşıya rağmen korunmanın akıllıca bir davranış olacağı oratay çıkmaktadır.
Geçtiğimiz aylarda Amerika’da 9 tipten koruyan aşı üretimi başlamış. 1-2 yıl içinde Türkiye’ye gelmesi beklenir.

BENZER KONU:  Anüste Çıkan Siğiller (Kondilom)

Kondilom Aşısı Nereden Yapılır

Diğer bir çok aşı gibi kolun omuz kısmından yapılır. Vücudun diğer bölgelerine yapılmasında sakınca yoktur

Yazan
OP Dr Seher Şirin

Kaynak
http://dergipark.gov.tr/uutfd/issue/35314/392012