online randevu tedavi ücretleri

Siğil Belirtileri

Siğil HPV virüsünün bulaşması ile birlikte cildin üst tabakasında gözle görülür ve elle hissedilir derecede büyümesiyle oluşan lezyonlardır. Bazen tekli olabileceği gibi bazense grup halinde meydana gelebilir. Çeşitli büyüklüklerde olabilen siğil toplu iğnenin başı, mercimek tanesi ya da nohut büyüklüğünde olabilmektedir.

Genellikle ellerde ve ayaklarda ortaya çıkan siğiller çoğunlukla tehlikesiz olmasına karşın bulaşıcıdır. Asıl genital ve anüs bölgelerinde ortaya çıkan siğiller risk içermektedir. Anüs ve cinsel organların üzerinde veya çevresinde ortaya çıkan siğiller kanserleşme eğilimindedir.

Kişiden kişiye temas ile geçer. El sıkışma ile olabileceği gibi cinsel ilişki ile de yayılmaktadır. Çoğunlukla birden fazla kişiyle cinsel ilişkisi olan insanlarda kondilom görülmektedir.

Bulaştığı Gibi Belli Olmaz
Örneğin elinde hpv virüsü ve siğil olan biriyle tokalaşarak temasta bulunursanız hpv size de geçecektir. Fakat geçtiği gibi herhangi bir etkileşimde bulunmayacaktır. Eğer bağışıklık sisteminiz hpv ile mücadele edecek güçte değilse sizin de temas ettiğiniz bölgede bir kaç hafta ya da aylar sonra siğil meydana gelebilir.

Siğilin belirtisi cilt üzerinde ben benzeri kabarıklıkların oluşmasıdır. İnsanlar çoğu zaman benle karıştırabilir. Siğiller pürüzlü, pürüzsüz, kabarık ya da daha yüzeysel olabilmektedir. Belirtileri oluştuğu bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Siğil tiplerini ve belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Siğil Nasıl Anlaşılır?

Yaygın Siğiller
El içi, dışı veya parmakların üzerinde ya da arasında özellikle tırnak çevresinde yaygın bir şekilde karşılaşılan siğil tipidir. Genellikle çok kabarık olmayıp pütürlü şekildedir.

Ayak Tabanı Siğilleri
Başlıktan belli olduğu üzere ayak altında çıkan siğil tipleridir. Yapı itibariyle nasıra benzer ve insanlar tarafından nasır ile karıştırılır. Ayak altında olup baskıya maruz kaldığı için cilde gömülü bir şekildedir. Adım attıkça ya da ayakta durdukça siğil baskı altında kalır ve acı verir.

BENZER KONU:  Anüste Çıkan Siğiller (Kondilom)

ayak tabanı siğilleri

Düz Siğiller
Tüm gövde veya uzuvlarda meydana gelebilen bu tipte ki siğiller minik, yumuşak ve pürüzsüzdür. Yüz ve saçlı deri çevresinde sıkça karşılaşılır.

Kondilom
Erişkinlerde çok fazla görülür. Oluşum sebebi yaygınlıkla cinsel ilişkidir. Özellikle birden fazla cinsel partneri olan kişilerde sıkça rastlanır. Cinsel birliktelik dışında cinsel bölgelere olan herhangi bir temasla da bulaşabilir. Örneğin halka açık herhangi bir taharet musluğunu sizden önce kullanan birinde HPV mevcutsa size de bu yolla geçebilir.

kondilom

Siğillerin Kuluçka Dönemi Vardır
Karşı kişide bulunan HPV virüsü herhangi bir temas doğrultusunda size geçse de belirtileri birdenbire başlamayacaktır. Çünkü siğillerin bir kuluçka dönemi vardır. Yani siğil oluşumu virüsün bulaşmasının ardından aylar bile sürebilir. En fazla bulaşma riski olan siğil tipi ise kondilom adı verilen etek siğilleridir. Çoğunlukla anüste görüldüğünden uzmanlar tarafından makat siğili olarakta adlandırılır. İnsanlarla temas dışında ortak kullanılan terlik, ayakkabı, yüzme havuzu, hamam ve havlu gibi mekan veya eşyalar ile temas edilmesi ile de geçebilir.

4 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Necati

  parmaktaki siğiller penise bulaşırmı acaba

  1. Doktorunuz

   Merhaba. Vücudunuzun herhangi bir yerinde bulunan her siğilin farklı yerlere bulaşma eğilimi söz konusudur.

 2. Zeynrp

  Merhaba benim makatla vajina arasında sigilim vardı fark eder etmez gittim doktora aldara verdi kullanmaya başladım 1 ay sonra yakariz dedi ters İlişki de yasamistim partnerimle anüs icinde var mıdır doktorum sordu evet dedim ama bakmadı içine gerek mi duymadı acaba var mıdır iç kisminda

  1. Doktorunuz

   Bulaşıcı bir problem olduğundan muhtemelen vardır ya da olacaktır. Muayene etmeden bilinmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siğil ve Tedavisi Hakkında Bilgi Kaynağı © 2017